Jacek Palęcki

Jak działa Facebook – jak zacząć go używać?

Data publikacji
4.07.2022
|
7 min czytania

Korzystanie z portali społecznościowych stało się już dla nas codziennością. Używamy ich do bardzo różnych celów. Jedni bardziej biznesowo – zdobywają dzięki nim leady, inni do kontaktu ze towarzyskiego (dowiadują się, co aktualnie dzieje się u znajomych), a dla jeszcze innych jest to typowe „zabicie czasu”. Jedno jest pewne każdy użytkownik Internetu korzysta lub chociaż słyszał o różnych portalach społecznościowych. Dzisiaj opowiemy trochę więcej na temat Facebooka, powiemy o jego historii oraz co to jest Facebook i do czego służy.

Co to jest Facebook?

Jeśli zastanawiałeś się czym jest Facebook, to już wyjaśniamy. Jest to nic innego jak portal społecznościowy, czyli miejsce w Internecie, gdzie zarejestrowani (oraz zalogowani) użytkownicy mogą kontaktować się z innymi osobami (wymieniać się wiadomościami), tworzyć grupy, sieci kontaktów, dzielić się zdjęciami, publikować najróżniejsze rzeczy na swoich profilach czy tworzyć kampanie reklamowe (dla swojej firmy). Oczywiście definicja Facebooka jest bardzo ogólnikowa, ponieważ możliwości tego portalu są bardzo duże i każdy może z niego korzystać z innym przeznaczeniem. Dodatkowo sam Facebook stale się rozwija, dodaje nowe opcje i stara się nadążyć za stale rosnącymi potrzebami rynku oraz użytkowników Facebooka.

Historia Facebooka

Facebook a właściwie face mash (bo tak pierwotnie nazywał się ten serwis) powstał w 2003 roku na uniwersytecie Harvarda. Stworzył go Mark Zuckerberg. Pierwotnym założeniem portalu było przeglądanie zdjęć innych studentów tej uczelni. W następnym roku serwis został rozbudowany i jego funkcjonalności zostały powiększone o odszukiwanie znajomych, dzielenie się wiadomościami oraz zdjęciami. Miał być to typowo wewnętrzny portal. Okazało się, że w 2 tygodnie zarejestrowało się tam ponad 65% wszystkich studentów Harvarda. Widząc to, Zuckerberg zdecydował się rozwinąć zasięg o kolejne uczenie. W 2006 roku wdrożono tzw. News Feed. Była to lista na której użytkownik Facebooka mógł zobaczyć co robią jego znajomi. Spotkało się to z bardzo dużą falą krytyki, ale powiedzmy sobie szczerze, że dla wielu obecnych użytkowników jest to jedna z najważniejszych funkcji tego portalu.

Kiedy powstał Facebook?

Tak jak napisaliśmy wyżej sam portal swój początek miał w 2003 roku. Przez cały 2004 roku serwis bardzo aktywnie się rozwijał. Mark rozszerzył swój zespół pracujący nad Facebookiem o kolejne kilka osób. W tym samym roku pozyskał inwestora oraz przeniósł swoją firmę do fizycznego biura na University Avenue. Jednak to dopiero zmiany w 2006 roku (news feed) stały się początkiem tego portalu, który znamy obecnie. Warto wspomnieć, że w 2007 roku Microsoft kupił 1,6% akcji Facebooka. Zapłacił za tę transakcję 240 milionów dolarów, a sam portal w tamtym czasie był wyceniany już na ponad 15 miliardów dolarów.

Kiedy powstał Facebook w Polsce?

Sama strona była oczywiście tak samo dostępna dla użytkowników zagranicznych, jak i naszych rodaków. Jednak za symboliczne „powstanie w Polsce” można uznać rok 2008, bo to właśnie w nim strona została przetłumaczona na nasz język. Od kiedy istnieje Facebook w Polsce, to ilość Polaków na tym serwisie stale rosła.

Facebook dla początkujących

Facebook, jak każdy serwis tego typu ma bardzo wiele możliwości. Instrukcja Facebooka (gdyby taka powstała) byłaby pewnie jednym z najbardziej rozbudowanych dokumentów jakie istnieją. Oczywiście to nie oznacza, że trzeba mieć specjalistyczną wiedzę, aby z tego serwisu korzystać, wręcz przeciwnie.

Jak działa Facebook?

Na pytanie, jak korzystać z Facebooka odpowiedź jest bardzo prosta. Tak jak tylko chcesz. Możesz być aktywnym użytkownikiem (tworzyć posty, publikować zdjęcia, dodawać komentarze) lub pasywnym (tylko dodawać do znajomych nowe osoby, komunikować się ze znajomymi oraz przeglądać aktualności). Facebooka można również wykorzystywać prywatnie (w gronie najbliższych i znajomych) lub firmowo (tworzyć reklamy w internecie, komunikować się z klientami, sprzedawać lub oferować swoje produkty / usługi). Podstawowe opcje Facebooka, dla początkujących użytkowników są bardzo intuicyjne i raczej nie powinno mieć się problemu ze zrobieniem podstawowych czynności. Oczywiście serwis daje nam pełną dowolność w działaniu i to może być trochę kłopotliwe, bo jeśli człowiek dostaje zbyt dużo możliwości, to wtedy potrafi się zacząć gubić.

Facebook jak założyć konto?

  1. Na początku warto zaznaczyć, że Facebook jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 13 lat. Młodsze osoby zgodnie z regulaminem na stronie nie mają możliwości stworzenia konta. Samo założenie swojego konta jest bardzo proste i intuicyjne.
  2. Najpierw wchodzimy na stronę https://www.facebook.com/ i klikamy guzik Utwórz nowe konto.
  3. Następnie uzupełniamy wszystkie podstawowe informacje czyli nasze imię i nazwisko, datę urodzenia, oraz płeć.
  4. Wybieramy i wpisujemy hasło, przy pomocy którego będziemy się logowali do portalu (pamiętajmy, by było ono bezpieczne, czyli najlepiej zawierało małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne np. wykrzyknik), a także wpisujemy swój adres mailowy lub telefon. One również posłużą nam do logowania się.
  5. Klikamy opcję Zarejestruj się
  6. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie, które przyjdzie na naszego maila lub telefon. Po weryfikacji będziemy mogli już korzystać z serwisu
Oceń ten artykuł
Oceń artykuł na 2 gwiazdekOceń artykuł na 3 gwiazdekOceń artykuł na 4 gwiazdekOceń artykuł na 5 gwiazdekOceń artykuł na 6 gwiazdek
(średnia ocen: 5.00 na bazie 6 opinii)
Kategorie wpisów

Kategorie wpisów

Bezpłatny kurs
Najlepsze praktyki generowania i ogrzewania leadów B2B z LinkedIn
Dołącz do wydarzenia VOD