Jacek Palęcki

Menedżer sprzedaży – jaka jest jego rola?

Data publikacji
2.11.2022
|
2 min czytania
Spis treści

  Żadna dobrze prowadzona firma nie może się obejść bez skutecznego managera sprzedaży - to od niego zależy, czy przedsiębiorstwo utrzyma się na rynku. W dzisiejszym artykule znajdziecie opis stanowiska managera sprzedaży.

  Czym zajmuje się menedżer sprzedaży?

  Ludzie na co dzień nie są związani z biznesem zazwyczaj błędnie typują ojca sukcesu danej firmy. Myślą, że stoi za nim jedynie sam prezes spółki lub jej kilkuosobowy zarząd. W większości przypadków to prawda, ale nie zawsze. Często za dobre wyniki przedsiębiorstwa odpowiada jeszcze menedżer sprzedaży.

  Wielu pracowników działu handlowego marzy, by objąć taką posadę. Chętni muszą jednak pamiętać, że stanowisko managera sprzedaży wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za wyniki. Zarządza on bowiem procesem sprzedażowym w całej firmie, planując i analizując wszystkie jego etapy. Musi doskonale znać Excela, ponieważ w tym narzędziu tworzy raporty sprzedażowe. Na ich bazie przygotowuje prognozy rynkowe dla firmy, w której pracuje.

  Menedżer sprzedaży – obowiązki

  Zakres obowiązków managera sprzedaży opiera się głównie na zarządzaniu zespołem sprzedażowym. Jego rolą jest dbanie o produktywność zespołu. Nowoczesny manager sprzedaży powinien być dobrym mediatorem, by rozstrzygać konflikty interpersonalne. Przyda mu się wysoko rozwinięta asertywność oraz motywacja w dążeniu do celu.

  Do obowiązków menedżera sprzedaży należy m.in. tworzenie kompleksowej strategii sprzedażowej przedsiębiorstwa a potem – jej konsekwentna i efektywna realizacja. W wielu firmach menedżer sprzedaży dba o pozyskiwanie i „zamykanie” leadów sprzedażowych - czyli stara się doprowadzić do transakcji w modelu sprzedaży B2B.

  Menedżer sprzedaży – zarobki

  Ile zarabia menedżer sprzedaży? Ciężko określić, bo jego pensja zależy od różnych czynników. Nie bez znaczenia jest jego doświadczenie oraz wielkość zespołu, którym wcześniej zarządzał. Ważne jest w jakiej firmie realizował on swoje zadania – czy było to małe, kilkuosobowe przedsiębiorstwo, czy wielka korporacja.

  Zarobki managera sprzedaży kształtują się różnie ze względu na miasto, w którym pracuje. Liczy się doświadczenie - manager sprzedaży, który dopiero rozpoczął swoją drogę, będzie zarabiał mniej niż ten, który wykonuje obowiązki od dawna. Na zamożność portfela managera sprzedaży wpływają także wcześniejsze sukcesy sprzedażowe i zrealizowane wskaźniki KPI.

  Manager działu sprzedaży to człowiek komunikatywny i otwarty na wyzwania. Jest istotnym wsparciem sprzedaży – dzięki jego analizie rynku zespół handlowców może realizować swoje zadania na najwyższym poziomie.

  Kategorie wpisów

  Kategorie wpisów

  Prezentacja usługi
  LinkedIn Automation System do generowania leadów B2B i Premium B2C
  Obejrzyj nagranie