Magda Wolska-Kyśniak

Adblock – co to jest i jak działa?

Data publikacji
3.05.2022
|
4 min czytania

Nikt z nas nie lubi jak reklama, zwłaszcza ta natarczywa przerywa mu oglądanie filmu na YouTube czy przeglądanie strony internetowej. Reklama w internecie jest obecnie najpopularniejszą formą promocji. Nie ma się więc co dziwić, że tego typu banery, pop-upy czy inne reklamy atakują nas praktycznie wszędzie. A jak dobrze wiemy, gdy jest jakiś problem, to szybko znajdzie się na niego rozwiązanie. W ten właśnie sposób powstała wtyczka pozwalająca blokować reklamy w internecie potocznie zwana adblock. Jeśli chcesz się dowiedzieć co to jest adblock i jak go włączyć to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest adblock

Adblock to nic innego jak wtyczka do przeglądarek, której zadaniem jest blokowanie reklam. Nie tylko na stronach WWW. Działa on również w serwisach typu YouTube, Twitch i wielu innych. Zadaniem Adblocka jest blokowanie banerów, reklam na YouTubie (te przed oraz w trakcie filmu), na Facebooku, wyskakujących okien (zwanych potocznie pop-upami), oraz innych irytujących reklam. Trzeba mieć świadomość, że adblock to słowo bardzo dwuznaczne. Potocznie nazywamy tak każdą wtyczkę mającą na celu blokowanie reklam. Prawidłowo jednak Adblock to dodatek, który został pierwotnie stworzony w 2002 roku przez Henrika Aasted Sørensena. Był to otwarty projekt, dzięki czemu każdy użytkownik miał wgląd do kodu źródłowego.

Adblock plus co to jest?

W 2005 roku Michael McDonald postanowił stworzyć Adblock plus. Było to wynikiem tego, że oryginalny projekt był bardzo wolno rozwijany. Adblock plus była to wtyczka oparta na kodzie źródłowym oryginalnego Adblocka. Miała to być po prostu rozszerzona wersja oryginału. Jednak w 2006 roku Wladimir Palant postanowił przepisać program na nowo, tworząc z niego całkowicie samodzielny projekt. Nowa wtyczka była dużo szybsza od oryginału. Od tego momentu oba projekty funkcjonowały niezależnie od siebie. Oferowały otwarte kody i spełniały praktycznie taką samą funkcję. Sytuacja zmieniła się jednak w 2013 roku, ponieważ wtedy kod źródłowy Adblocka przestał być już ogólnie udostępniany, aby w 2014 roku stał się to całkowicie zamknięty projekt. Zmiana ta pozornie wydaje się nieistotna, jednak weźmy pod uwagę, że ta wtyczka ma dostęp do przeglądanych przez nas stron i identyfikuje urządzenie na którym pracuje. W połączeniu z brakiem transparentności mogą nasuwać się wątpliwości, czy te dane nie trafiają w niepożądane ręce. Warto zaznaczyć, że Adblock Plus ma nadal otwarty kod źródłowy, więc dla wielu wybór wydaje się oczywisty.

Jak działa Adblock?

Najprościej mówiąc blokuje reklamy. Technicznie wygląda to tak, że wtyczka uniemożliwia przeglądarce pobranie treści reklam, co wpływa pozytywnie na szybkość ładowania się strony. Targetowanie w reklamach jest stosowane wszędzie a buty, które raz oglądamy potem pokazują nam się na każdej stronie. Gdy mamy zainstalowanego Adblocka to tych reklam po prostu nie widzimy. Ale jak włączyć adblocka? Wystarczy go zainstalować i działa on automatycznie. Często wchodząc jednak na daną stronę pokazuje nam się pojedyncza reklama. Możemy wtedy zadać sobie pytanie, dlaczego adblock nie działa lub czemu adblock nie blokuje reklam na mojej stronie? Odpowiedź jest prosta. Wtyczka mogła uznać daną treść za „nieszkodliwą” i przepuścić ją przez swój filtr. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taką reklamę ręcznie usunąć (zgłosić do wtyczki, że dana treść to reklama). Inną popularną sytuacją jest to, że wchodzimy na daną stronę i widzimy tylko komunikat, że musimy na tej stronie wyłączyć adblocka. Pojawia się pytanie – jak odblokować adblock / jak wyłączyć wtyczkę adblock. Można to zrobić jednym kliknięciem. Wystarczy kliknąć ikonę adblock i zaznaczyć „nie blokuj na tej stronie”.

Jak zainstalować adblock?

Ok, ale właściwie jak pobrać adblocka? Wystarczy, że wejdziesz na swojej przeglądarce do sklepu z rozszerzeniami i znajdziesz wtyczkę adblock. Opcjonalnie można również wpisać w Google „adblock (twoja nazwa przeglądarki). Pierwsza pozycja, która wyskoczy to będzie sklep z rozszerzeniami do Twojej przeglądarki. Oczywiście wtyczka jest w 100% darmowa. Jeśli chcesz wiedzieć jak odinstalować adblock to już odpowiadamy. Równie prosto co go zainstalowałeś. Kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i zobaczysz polecenie odinstaluj/usuń.

Jak widzisz marketing internetowy jest wszechobecny i nie daje nam nawet chwili wytchnienia. Warto mieć świadomość co można robić, aby korzystanie z internetu było dla Ciebie przyjemniejsze. Warto zaznaczyć, że w Polsce ponad 42% użytkowników ma w swojej przeglądarce zainstalowanego Adblocka. Pokazuje to, że problem dokuczliwych reklam jest bardzo popularny i wszechobecny.

Oceń ten artykuł
Oceń artykuł na 2 gwiazdekOceń artykuł na 3 gwiazdekOceń artykuł na 4 gwiazdekOceń artykuł na 5 gwiazdekOceń artykuł na 6 gwiazdek
(średnia ocen: 5.00 na bazie 6 opinii)
Kategorie wpisów

Kategorie wpisów

Bezpłatny kurs
Najlepsze praktyki generowania i ogrzewania leadów B2B z LinkedIn
Dołącz do wydarzenia VOD