Zuzanna Sarapata

Co oznacza skrót udw i jak to sprawdzić?

Data publikacji
28.07.2022
|
2 min czytania

Z jednej strony wysyłanie wiadomości email wydaje się czynnością bardzo prostą. I tak rzeczywiście jest. Jednak programy pocztowe mają wiele różnych opcji, które warto jest znać. Te najpopularniejsze (z których korzysta najwięcej użytkowników) to ustawianie podpisu w outlooku oraz prawidłowe zaadresowanie wiadomości. Dzisiaj powiemy czym jest UDW mail i kiedy warto z niego skorzystać.

Udw co to znaczy?

Jeśli zastanawiasz się co oznacza skrót udw w mailu to wyjaśnienia najlepiej zacząć od podziału w jaki możemy wysyłać nasze wiadomości mailowe. Twoje wiadomości możesz zaadresować w następujący sposób:

  • Do – oznacza to, że wiadomość trafi bezpośrednio do odbiorcy, powinien on wiedzieć, że jest ona kierowana do niego (w przypadku wystąpienia więcej niż jednego adresata). Dodatkowo adresat odpowie na twojego maila używając jedynie guzika odpowiedz (nie będzie musiał klikać „odpowiedz wszystkim”, który czasami jest domyślnie ukryty)
  • Do wiadomości (często nazywane również skrótem DW) – odgrywa on trochę inną rolę. Jeśli otrzymasz maila gdzie Twój adres mailowy umieszczony jest w polu do wiadomości (czasami nazywane też „kopia”) może to sugerować, że adresat chce, abyś się z mailem zapoznał, ale nie ma potrzeby, abyś ty na niego odpowiadał. Otrzymujesz tego maila jedynie informacyjnie. Jeśli któryś z adresatów (nieważne czy bezpośrednich, czy do wiadomości) chce na maila odpowiedzieć powinien wybrać opcję „odpowiedz wszystkim” tylko w ten sposób również osoby z pola DW dostaną odpowiedź. Jeśli wybrana zostanie opcja „odpowiedz” to tylko bezpośredni adresat dostanie wiadomość.
  • Ukryte do wiadomości (zwane również udw) – jest to forma wysłania wiadomości gdzie tylko nadawca wie, że ten mail poszedł również do tego adresata. Osoby które otrzymały wiadomość nie widzą osoby umieszczonej w polu udw. Ta osoba jak sama nazwa wskazuje jest ukrytym adresatem. Takie rozwiązania stosuje się przeważnie jak chcemy komuś pokazać maila ale „potajemnie”, tak aby adresat nie wiedział. Oczywiście osoba umieszczona w polu udw może odpowiedzieć na maila, ale wtedy wyda się, że również do niej trafił taki mail. Ważne jest, że jeśli jesteś adresatem wiadomości udw, to nigdzie na poczcie nie dostaniesz dedykowanej informacji, że jesteś w ukrytej kopii. Po prostu w polach adresatów nie będziesz widział swojego adresu mailowego.

Jak sprawdzić ukryte do wiadomości?

Gdy zaczynasz korzystać z poczty na nowym adresie email (np. w nowej firmie), to warto na początku zrobić trzy rzeczy. Ustawić stopkę outlook oraz włączyć widoczność pola udw, oraz odpowiedz wszystkim. Dzięki temu Twoje maile zawsze zostaną wysłane tak jak tego chcesz.
Ważne jest to, że nie ma żadnej możliwości zobaczenia, czy w mailu, który otrzymałeś są dodani jacykolwiek ukryci adresaci. Niestety lub stety.

Nie na darmo nosi to nazwę ukryte do wiadomości. Technicznie nie jesteśmy tego w żaden sposób obejść.
Jeśli natomiast otrzymasz wiadomość, której się nie spodziewałeś, to zanim odpowiesz zobacz najpierw czy to właśnie ty nie jesteś ukrytym adresatem, aby nie zdradzić tego, kto maila wysłał.

Oceń ten artykuł
Oceń artykuł na 2 gwiazdekOceń artykuł na 3 gwiazdekOceń artykuł na 4 gwiazdekOceń artykuł na 5 gwiazdekOceń artykuł na 6 gwiazdek
(średnia ocen: 4.00 na bazie 10 opinii)
Kategorie wpisów

Kategorie wpisów

Bezpłatny kurs
Najlepsze praktyki generowania i ogrzewania leadów B2B z LinkedIn
Dołącz do wydarzenia VOD